• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

kayak federasyonu başkanı muşta

.

MUŞU´U DÜNYAYA TANITACAK OLAN FUTBOL DEĞİL KAYAKTIR

 Çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Muş´a gelen Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Erol Mehmet Yarar ve beraberindekiler Muş Amatör Spor Kulüpleri Federasyonuna ziyarette bulundular

 Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Erol Mehmet Yarar, Muş Amatör Spor Kulüpleri Federasyonunu ziyaret ederek, burada açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamada Muş´ta futboldan ziyade kayağın geliştirilmesi gerektiğinin altını çizen Yarar, bu konuda girişimlerde bulunacaklarını ifade etti. Kulüp binasındaki ziyaret sırasında kendisine Türkiye Kayak Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Hüseyin Pehlivan ve Muş Gençlik Merkezi Müdürü Murat Karataş´ta eşlik etti. Muş Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Kemal Türkan ve başkan vekili irfan çakır´dan çalışmalar hakkında bilgi alan Yarar, ardından kayak merkezini ziyaret etti.

Muş Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu binasındaki ziyareti sırasında çalışmaları değerlendiren Yarar, Muş´ta kayağın geliştirilmesi için çalışmalarda bulunacaklarını söyledi. Bu konuda herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini ifade eden Yarar, “Muş Anadolu´muzun önemli bir ili ve burada kış sporları açısından büyük bir potansiyel ve kültür var. Muş´un bu potansiyeli ve mevcut durumu arasında çok büyük bir farklılık var. Biz Kayak Federasyonu olarak inşallah kış sporlarına olan ilginin hem kayakta hem de kayaklı koşu branşında ilerlemesi için hem Valiliğimiz de hem Üniversitemizle yakın bir ilişkide olmak istiyoruz ve bu konuda çeşitli girişimlerin yapılmasını istiyoruz. Geçen kış buradaki kayağın daha iyi yapılabilmesi için bir snowtrack aracımızı Spor Bakanlığı işbirliğiyle buraya gönderdik. İnşallah üniversitemiz içerisinde de bir kayaklı koşu pisti yapılması konusunda bundan önceki ziyaretimizde Sayın Rektörümüzle de hemfikir kalmıştık. İnşallah bu ziyaretimizde de onun teyidini alacağız, böylece hem kayaklı koşu hem de alp disiplininde Muş´taki potansiyelin ortaya çıkması için gayret edeceğiz. Muş´un mevcut kayak tesisi aslında Türkiye standartlarına göre küçük bir tesis, başlangıç seviyesi için iyi olabilir ama uluslararası standartlar açısından baktığımızda ise çok küçük kalıyor. Aslında Muşumuzun aylarca süren bir kar potansiyeli var, büyük dağlarımız var bunların da tabii ki incelenmesi ve uluslararası standartlarda bir kayak merkezi yapılması, Muş´un ekonomik kalkınması açısından çok önemlidir. Çünkü kış turizmi Türkiye açısından çok önemli bir turizm, Muş´un da potansiyelini uluslararası standartlara çıkarmasını hedeflemesi lazım. Bunun için hem yerel yönetimin hem Kayak Federasyonu´nun hem üniversitenin spor camiamızın, Amatör Spor Kulüplerimizin de bu işe önem verecek ve inşallah Muş´un potansiyelini arttıracağız” dedi.

“MUŞ´U DÜNYAYA FUTBOL İLE DEĞİL KAYAK İLE TANITABİLİRİZ”

Amatör Spor Kulüpleri Federasyonun çalışmaları hakkında da konuşan Yarar, “Burada tabii ki Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu´nu ziyaret etmişken, Türkiye´deki Amatör Spor Kulüpleri Federasyonuyla da ilgili bir ifade de bulunmak istiyorum. Amatör Spor Kulüpleri Federasyonlarımız maalesef futbolun haricindeki diğer branşlarda çok iç içe değiller hâlbuki burası Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu bir branşla değil, birçok branşla ilgilenmesi lazım. Bir kere bunu yerel olarak değiştirmesi gerekiyor. Her bölgenin kendi spor potansiyeli var. Mesela bazı bölgelerimizde güreş çok önemli bir yer tutuyor, bu güreş altyapısı çok olan yerde biz kayağı geliştirelim desek uygun olmaz.  Çünkü bizim orada güreşi güçlendirmemiz ama Muş gibi, Erzurum gibi kış sporları potansiyelinin, dağlarından, mevsiminden dolayı çok fazla olduğu yerlerde Amatör Spor Kulüpleri Federasyonlarımızın ele alma ve geliştirme hedefi olması lazım. Biz Muş´tan bir dünya şampiyonu futbol takımı çıkaramayız ama bir dünya şampiyonu kayaklı koşucu çıkarabiliriz. Bunları çıkarabilmemiz için köylerden, kazalardan, şehir merkezinden çocukları buraya getirip, burada yetiştirmemiz lazım. Eğer ben Muş´u dünyaya tanıtmak istiyorsam, bunu futbol aracılığıyla yapamam ama kayak aracılığıyla yapabilirim. Benim öyle bir potansiyelim varken, antrenörlerim, altyapım ve gençlerim varken benim öncelikli olarak bu durumu ele almam lazım. Onun için Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu´nun burada kayağı gündemin birinci maddesine koyması lazım. Tabii ki futbol uluslararası olarak çok büyük bir ekonomidir, çok büyük bir spordur ama Anadolu´nun kalkınması futbolla olmayacak Anadolu´nun kalkınması yerel kültür olan sporları ele alıp büyütmesi ile olacak. Bu da güreşse güreş, cirit se cirit, kayaksa kayak aracılığı ile olacak. Şimdi at binme sporu çok önemli bir spor, ata binilmeyen bir bölgede atıcılığı nasıl geliştirebilirsiniz. Yani ne atı geliştirebilirsiniz nede atçılığı ama burada köyde olan bir çocuk eğer kullanmadan ata atlayıp, at üzerinde ayağa kalkıp da koşabiliyor. Bu onun doğal hayatı, benim bu çocuğu alıp at sporuyla özdeşleştirmem çok kolay olur çünkü normal hayatı. Onun için her bölgenin inceleme yapması lazım ve buna göre bölgesine yol vermesi lazım” ifadelerini kullandı.

865 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
BAŞKAN
Kemal TÜRKAN
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam8
Toplam Ziyaret35455
Hava Durumu